Categories
Gündem

Pas mini shengenit provokon Vuçiç: Serbia është në gjendje që në Kosovë të?

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuciq, ka thënë se Serbia dëshiron të ruaj fëmijët e saj, të shkojë në Evropë dhe të bashkëpunojë me të gjithë. Vuçiq ka iron izuar duke thënë se Serbia do të jetë në gjendje të ruajë pa qen në Kosovë.
Sipas tij, Kosova vazhdon të bëj kër cënime dhe ak uza, por me këtë shpreh vetëm nerv ozizmin asgjë më shumë, shkruan ‘RTS’.Në anën tjetër, deklaratat e Vuciqit janë vetëm prov okim i radhës pasi që për paqen në Kosovë sigurohen autoritetet vendase si dhe shtetet perëndimore, anëtare të NATO’s .

Categories
Gündem

Duma: A thua si janë ndierë nënat kosovare kur panë mohuesin e Reçakut të ecte nëpër Tiranë

Grida Duma ka rea guar ash për ndaj marrëveshjes për Mini-Schengenin Ballkanik, ndërsa e ka konsideruar të nxi tuar dhe të ga buar. Përmes një shkrimi në Facebook, Duma ka hedhur ak uza për mungesë përgjegjësie ndaj kryeministri Rama, ndërsa shkruan se qeveria e Shqipërisë po i bën dëm Kosovës.Duma thotë se asnjëherë nuk do të duhej që në Tiranë të parakalonin politikanët e Beogradit, kur, siç thotë ajo, një gjë e tillë kryhet në ku rriz të Kosovës

Grida Duma ka rea guar ash për ndaj marrëveshjes për Mini-Schengenin Ballkanik, ndërsa e ka konsideruar të nxi tuar dhe të ga buar. Përmes një shkrimi në Facebook, Duma ka hedhur ak uza për mungesë përgjegjësie ndaj kryeministri Rama, ndërsa shkruan se qeveria e Shqipërisë po i bën dëm Kosovës.Duma thotë se asnjëherë nuk do të duhej që në Tiranë të parakalonin politikanët e Beogradit, kur, siç thotë ajo, një gjë e tillë kryhet në ku rriz të Kosovës

Categories
Gündem

LAJMI I FUNDIT: Ja çka vendos Isa Mustafa

Edhe takimi i sotëm mes kreut të LDK-së, Isa Mustafa dhe atij të VV’së, Albin Kurti, ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje. Siç mëson Gazeta Express nga burime brenda LDK’së në takimin e sotëm Isa Mustafa ia ka bërë të njëjtën ofertë Albin Kurtit, për t’ia dhënë një ministri më tepër në kohën kur do të zgjidhet presidenti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës. “Po është përsërit oferta e njëjtë, që kur merret presidenti më ua dhënë një ministri shtese.

Edhe takimi i sotëm mes kreut të LDK-së, Isa Mustafa dhe atij të VV’së, Albin Kurti, ka përfunduar pa ndonjë marrëveshje. Siç mëson Gazeta Express nga burime brenda LDK’së në takimin e sotëm Isa Mustafa ia ka bërë të njëjtën ofertë Albin Kurtit, për t’ia dhënë një ministri më tepër në kohën kur do të zgjidhet presidenti nga radhët e Lidhjes Demokratike të Kosovës. “Po është përsërit oferta e njëjtë, që kur merret presidenti më ua dhënë një ministri shtese.

Categories
Gündem

Është nga më të pushtetshmit në botë, por shikoni çfarë kompjuteri mban Putin në zyrën e tij

Mund të ketë qenë edhe një agjent i aftë në shërbimet sekrete ruse, por Vladimir Putin është larg nga prototipi i 007-ës për sa i përket përdorimit të teknologjisë së fundit. Këtë e ka konfirmuar disa herë vetë presidenti rus, i cili ka pranuar se nuk është, përshembull, një ndjekës i rrjeteve sociale. XP, i shpërndarë në vitin 2001, u certifikua nga Qeveria Ruse, ndërkohë që 10 nuk mund të përditësohet nga zyrtarët e lartë që mbajnë sekrete shtetëror.

Mund të ketë qenë edhe një agjent i aftë në shërbimet sekrete ruse, por Vladimir Putin është larg nga prototipi i 007-ës për sa i përket përdorimit të teknologjisë së fundit. Këtë e ka konfirmuar disa herë vetë presidenti rus, i cili ka pranuar se nuk është, përshembull, një ndjekës i rrjeteve sociale. XP, i shpërndarë në vitin 2001, u certifikua nga Qeveria Ruse, ndërkohë që 10 nuk mund të përditësohet nga zyrtarët e lartë që mbajnë sekrete shtetëror.

Categories
Gündem

Kjo është BEFASIJA e vitit si duket: Mihrije Braha yll në Amerikë? Ja detajet!!

Këngëtarja Mihrije Braha, pavarësisht viteve që ikin, është mjaftë e pre feruar nga publiku. Ajo, nuk është nga ato këngëtare që hezitojnë ti mbajnë vetëm për vete gjërat.“Ka shumë njerëz të cilët kanë arritur suksese eno rme, që kanë mundur të bëjnë miliona, e besa edhe të marrin simpatine e gjithë botës. I njoh, i pëlqej, mirëpo nuk dua t’u gjasoj.

Këngëtarja Mihrije Braha, pavarësisht viteve që ikin, është mjaftë e pre feruar nga publiku. Ajo, nuk është nga ato këngëtare që hezitojnë ti mbajnë vetëm për vete gjërat.“Ka shumë njerëz të cilët kanë arritur suksese eno rme, që kanë mundur të bëjnë miliona, e besa edhe të marrin simpatine e gjithë botës. I njoh, i pëlqej, mirëpo nuk dua t’u gjasoj.

Categories
Gündem

Erdogani e “kallë“ Vuçiqin, i flet Shqip në fytyrë, shikojeni reagimin e tij

Gjatë vizitës zyrtare të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan në Serbi, para pallatit presidencial ishin vendosur dhjetëra kamera që kanë filmuar një bisedë joformale mes presidentit turk dhe atij serb. Presidenti turk fillimisht bisedoi me shefin e diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, me të cilin kishte zhvilluar disa takime.Para se të nisen në pallatin presidencial, Vuçiq u dëgjua teksa i tha Erdoganit se ‘ju flisni shqip e serbisht perfekt.

Gjatë vizitës zyrtare të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan në Serbi, para pallatit presidencial ishin vendosur dhjetëra kamera që kanë filmuar një bisedë joformale mes presidentit turk dhe atij serb. Presidenti turk fillimisht bisedoi me shefin e diplomacisë serbe, Ivica Daçiq, me të cilin kishte zhvilluar disa takime.Para se të nisen në pallatin presidencial, Vuçiq u dëgjua teksa i tha Erdoganit se ‘ju flisni shqip e serbisht perfekt.

Categories
Gündem

Çka thotë Shefqet Krasniqi për festimin e Vitit të Ri?

Video është e vjetër. Por përkrahësit e tij e ripostojnë çdo vit në prag të ndërrimit të moteve për ta rikujtuar se kjo festë është “haram” Në këtë video imami Shefqet Krasniqi, i ka bërë thirrje kosovarëve që ta bojkotojnë festimin e Vitit të Ri.“Mos e festoni vitin e ri, mos gaboni me ble bredha se dreqit jo bereqetit, çfarë fati të sjell bredhi, druri i prerë, mos i zbukuroni shtëpiat tuaj.

Video është e vjetër. Por përkrahësit e tij e ripostojnë çdo vit në prag të ndërrimit të moteve për ta rikujtuar se kjo festë është “haram” Në këtë video imami Shefqet Krasniqi, i ka bërë thirrje kosovarëve që ta bojkotojnë festimin e Vitit të Ri.“Mos e festoni vitin e ri, mos gaboni me ble bredha se dreqit jo bereqetit, çfarë fati të sjell bredhi, druri i prerë, mos i zbukuroni shtëpiat tuaj.

Categories
Gündem

Për inati të Vuçiqit dhe Ramës sonte e njohu si shtet Kosovën

Anëtari i presidencës së Bosnje Hercegovinës, Zheljko Komshiq, ka deklaruar se pavarësisht a ekziston njohja e ndërsjellë në mes Bosnjë e Hercegovinës dhe Kosovës, kjo punë është fakt i kryer.
“Siç qëndrojnë tani punët, duhet të presim, edhe pse unë nuk kam dilema se Kosova është shtet i pavarur”, ka thënë Komshiq për televizionin publik të Kosovës.

Anëtari i presidencës së Bosnje Hercegovinës, Zheljko Komshiq, ka deklaruar se pavarësisht a ekziston njohja e ndërsjellë në mes Bosnjë e Hercegovinës dhe Kosovës, kjo punë është fakt i kryer.
“Siç qëndrojnë tani punët, duhet të presim, edhe pse unë nuk kam dilema se Kosova është shtet i pavarur”, ka thënë Komshiq për televizionin publik të Kosovës.

Categories
Gündem

Çdo Shqiptarë duhet të krenohet me Intervistën e Ismail Qemalit në Vjenë (1912)

Gazeta franceze “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, kishte botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në Vjenë me gazetarin me inicialet M. P.
Udhëheqësi shqiptar ka folur asokohe për gab imet e rë nda qeverisëse të xhonturqve, për qëllimet e tme rrshme të Serbisë në vendin tonë dhe mbi të gjitha për pavarësinë e Shqipërisë. Në vijim, do të gjeni intervistën e p’lotë, të sjellë në shqip.

Gazeta franceze “Journal des Débats Politiques et Littéraires”, kishte botuar të martën e 26 nëntorit 1912, në ballinë, intervistën e Ismail Qemalit, zhvilluar në Vjenë me gazetarin me inicialet M. P.
Udhëheqësi shqiptar ka folur asokohe për gab imet e rë nda qeverisëse të xhonturqve, për qëllimet e tme rrshme të Serbisë në vendin tonë dhe mbi të gjitha për pavarësinë e Shqipërisë. Në vijim, do të gjeni intervistën e p’lotë, të sjellë në shqip.

Categories
Gündem

Befason Myftaraj: Pak janë dë nuar ata qe shkuan ne Kumanovë, nuk meritojnë të trajtohen si heronj

Publicisti i njohur nga Shqipëria Kastriot Myftaraj, ka deklaruar se ata qe luf tuan ne Kumanove nuk meritojnë te quhen heronj, dhe se sipas ti ata janë dë nuar shumë pak. “E vërteta mund te dhe mb por për mendimin tim ata ishin thjesht disa mer cenar qe luf tuan për para, ata u munduan te fillon një konf likt midis Kosovës dhe Maqedonisë” ja

Publicisti i njohur nga Shqipëria Kastriot Myftaraj, ka deklaruar se ata qe luf tuan ne Kumanove nuk meritojnë te quhen heronj, dhe se sipas ti ata janë dë nuar shumë pak. “E vërteta mund te dhe mb por për mendimin tim ata ishin thjesht disa mer cenar qe luf tuan për para, ata u munduan te fillon një konf likt midis Kosovës dhe Maqedonisë” ja