Categories
Genel

E PAPRITUR / Ja gjesti çuditshem qe kan bere AAK dhe LDK ne sallen e Kuvendit

Deputetët e Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK) kanë lëshuar sallën e Kuvendit të Kosovës kur në rend dite ishte votimi i katër marrëveshjeve ndërkombëtare.Përderisa deputetët e AAK-së nuk ishin prezentë fare në seancë.Këto janë marrëveshjet për votim:

4. Votimi i Pro.jekt.li.gj.it nr.08/L-006 për ratifikimin e amen.dame.nt.im.it të Marrëveshjes ndërkombëtare me Bankën Evropiane për Investime (BEI), për financimin e Projektit për rehabilitimin e linjës hekurudhore 10,5. Votimi i Pr.ojek.tli.gj.it nr. 08/L-019 për ame.nda.men.tim.in 02 të Marrëveshjes bilaterale ndërmjet Qeverisë së Republikës së Kosovës dhe Qeverisë së Dukatës së Madhe të Luksemburgut për Projektin e bashkëpunimit për zhvillim “KSV/017: Programi për mbështetje shëndetësore (pjesa II).

Categories
Genel

EKSKLUZIVE / E papritur nga Qytetaret – Ja me ke jane me te kenaqur me Kryeminstrin apo Presidenten

Kënaqshmëria e qytetarëve me punën e presidentes, kryeministrit, Qeverisë dhe Kuvendit ka shënuar rritje krahasuar me një anketë të dhjetorit të vitit 2020.

Këto janë të gjeturat e edicionit të 20-të të Përmbledhjes Pulsi Publik, i prezantuar sot nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) në Kosovë.Këto gjetje tregojnë për një rritje të madhe të kënaqëshmërisë së qytetarëve me punën e institucioneve kyçe ekz.eku.ti.ve, legj.isl.at.ive dhe gjy.qës.ore të Kosovës, krahasuar me një ank.etë që ishte realizuar në dhjetor të vitit 2020.

Sipas UNDP kjo paraqet nivelin më të lartë të kënaqshmërisë me drejtimin politik të Kosovës të regjistruar ndonjëherë nga anketat e Pulsit Publik.Niveli më i lartë i kënaqshmërisë prej 63.7% është regjistruar me punën e Presidentes së Kosovës, krahasuar me 33.9% të regjistruar në dhjetor 2020.

Categories
Genel

Mrekullia e natyrës… Shqipërisë i shtohet edhe një ishull, vërshojnë turistët

Në këto zona të Shqipërisë ku vetja të duket si në plazhet e Vietnamit ose Tailandës, është e pafalshme të mos shkoni qoftë një herë të vetme…

Këto vende fantastike me bukuri përrallore të papërshkrueshme, i përkasin Liqenit të Komanit dhe lumit të Shalës, në zonën e malësisë së Mbi-Shkodrës.

Lumi i Shalës me një gjatësi prej 37 km buron tek kroi i Shtrazës në krye të fshatit Theth, në rrëzë të majës së Radohinës, nga ku zbret poshtë nëpër luginë të Shalës, nga Thethi, Ndërlysa e Musha, nga Breg-Lumi tek Porta e Shalës (Gryka e Rrshqëmit), nëpër Lotaj, e në luginën e Shoshit, dërisa derdhja e tij shkon në Lesniqe në Drin (sot liqeni i Komanit).

Aty disa mendje të holla kanë inprovizuar disa plazhe spektakolare dhe një resort tepër origjinal, i cili për pamjet që ofron është vertetë si një copë “Parajsë”.

Fotot e këtyre vendeve të rralla kanë bërë tashmë xhiron e botës, ndaj aty kanë nisur të vërshojnë si turistë nga Shqipëria, ashtu edhe të huaj.

Por ajo që mbetet vërtetë mahnitëse është edhe ishulli i vogël në liqenin e Komanit, i cili vitit e fundit ka nisur të mbulohet nga bimësia e harlisur.

Shikoni këto foto që të kuptoni se për çfarë mrekullish po ju flasim…/E.K./Mapo.al/

Categories
Genel

E keni gishtin e dytë të këmbës më të gjatë se të parin? Ja çfare thuhet për ju..

Format dhe llojet e këmbës janë nga më të ndryshmet dhe janë pikërisht gishtat ata që përcaktojnë nëse këmba duket bukur apo më pak e hijshme.

Ka disa njerëz të cilët gishtin e dytë e kanë më të gjatë se i pari, e mbase ky fakt edhe i pengon apo i bën të mendojnë se është defekt, por ja që e vërteta është ndryshe.

Një nga këmbët më të famshme në historinë e artit është ajo e Venerës së Botiçelit. Simbol i bukurisë, u pikturua nga artisti i famshëm pikërisht me gishtin e dytë të këmbës më të gjatë se i pari, një trend tipik i artit klasik grek.

Gishti i dytë më i gjatë e bënte figurën më harmonike, ishte simbol perfeksioni, sipas kritikëve të estetikës të asaj kohe. Prandaj të gjithë ju që e keni gishtin e dytë të këmbës më të gjatë se të parin, mos u shqetësoni.

Ju jeni thjesht perfektë…

Categories
Genel

Edhe ju mund ti bën, Zbulohen 7 sekretet e numrave të magjive më të mëdha në bote (Video)

Edhe pse numrat e magjisë shpesh na lënë gojëhapur, shumica e tyre kanë një shpjegim logjik ata jane thjeshte iluzione . Tani mund të mësoni se çfarë qëndron prapa 7 iluzioneve më të mëdha në botë.

Sekretet e numrave të magjisë (Video)

Categories
Genel

Historia e dy ujqërve. Do t’ju duhet më pak se 1 minutë kohë për ta lexuar, por do ta mbani mend për tërë jetën tuaj

Dituria indiane është befasuese. Një herë, një njeri i mençur u përpoq t’i jepte nipit të tij të vogël një mësim që ai do ta kujtonte përjetë dhe që me siguri do të shënonte rrugën e tij.

Një natë, ai u ul nën qiellin e ndritshëm dhe e ftoi të ulet pranë tij. Ai i tregoi atij për ngjarjet shumë të rëndësishme të jetës së tij, falë të cilave ai mundi të bëhej i moshuari i ditur që të gjithë respektonin.

Para se të fillonte, ai i tha djaloshit që fjalët që ai ishte gati për t’i treguar atij do të shënonin pjesën tjetër të jetës së tij dhe kjo ishte biseda që fëmija nuk e harroi kurrë:

“A e di nipi im që ne të gjithë kemi dy ujqër të cilët janë vazhdimisht duke luftuar me njëri-tjetrin, kështu që është një betejë e tmerrshme që jo të gjithë njerëzit janë në gjendje të përballen me të,” i tha gjyshi fëmijës.

“Dy ujqër? Si është e mundur, gjysh? “, e pyeti fëmija me zgjuarsi dhe habi.

“Po, ne të gjithë kemi dy ujqër krejtësisht të ndryshëm brenda nesh; një është i keq, sepse ai përfaqëson të gjitha ndjenjat e këqija që mund të ekzistojnë në një qenie njerëzore, zilia, zemërimi, xhelozia, krenaria, lakmia, zemërimi, frika, mjerimi, faji, egoja, vetë-keqardhja dhe arroganca. Megjithatë, tjetri përfaqëson gjithçka që është e mirë; dashuria, gëzimi, bujaria, paqja, mirësia dhe e vërteta “, u përgjigj gjyshi i mençur.

Kështu, fëmija mendoi për një çast dhe pyeti: “Dhe cili prej tyre është më i forti? Cili ujk fiton? ”

Dhe gjyshi u përgjigj: “Varet nga secili prej nesh. Çfarë ujku do të doje të ushqeje? “.

Ky është një mësim shumë i urtë që ne të gjithë duhet të kujtojmë. Dhe ti, cilin ujk do të doje të ushqeje? Lini një koment dhe shpërndajeni këtë mësim të vyer me miqtë tuaj në Facebook. /

Categories
Genel

Ju dha lamtumira e fundit mërgimtarit që vdiq në aksidentin tragjik në Kroaci (FOTO)

Sot i është dhënë lamtumira e fundit një nga viktimat e aksidentit në Slavonski Brod të Kroacisë, nga ku mbetën të vdekur 10 mërgimtarë. Hamet Hoxha, 55-vjeçar nga Randobrava, u përcoll sot për në banesën e fundit, në Prizren. Ndryshe sot rreth orës 13:30 kanë arritur në pikën kufitare të Morinës, trupat e pajetë të mërgimtarëve nga aksidenti në Kroaci.

Karvani i makinave që i solli ato, udhëtoi nga Kroacia, përmes Malit të Zi dhe Shqipërisë.

Categories
Genel

Beogradi ‘del’ nga kontrolli: Ushtria Kroate sëbashku me KFOR-in hyjnë në Kosovë

Misioni i KFOR-it në Kosovë tha se t rupat kroate ishin bashkuar me komandën rajonale të misionit në perëndim, duke e bërë atë shtetin e nëntë në njësi. Deklarata tha se ushtarët kroatë do të integrohen në një batalion kinetik, i cili do të patrullojë anën perëndimore të Kosovës.

Ata do të jenë së bashku me ushtarë nga Austria, Italia, Rumania, Maqedonia Veriore, Polonia, Sllovenia, Zvicra, Turqia. Ky bashkim i forcave kroate me KFOR-in në Kosovë u promovua gjatë një vizite të ministrit të Jashtëm kroat Gordan Grliç Radman në Prishtinë pak muaj më parë. Kjo çoi në ac arimin e Beogradit, akt të cilin e pa si një aleancë shqiptaro-kroate kundër saj.

Categories
Genel

Ish-eprori i lartë i UÇK-së “gozhdon” Haradinajn pasi e quajti Kurtin si mashtrues: Zbulon prapaskenat e takimit me Milan Radojiciç

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari, i ka reaguar ashpër kreut të Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, përcjell “Bota sot”.

Miftari i ka reaguar ish-kryeministrit Ramush Haradinaj, pasi ky i fundit mbrëmë në një intervistë e ka quajtur kryeministrin aktual, Albin Kurti si mashtrues.

Ish-eprori i lartë i UÇK-së i ka bërë me dije Haradinajt, se është ai që ka autorizuar Thaçin për dialog me Vuçiqin, dhe se është pikërisht ai që ka pritur deri në orët e hershme të mëngjesit bandën e Beogradit të Milan Radojiciç për të krijuar atëbotë koalicionin qeverisës me Listën Serbe.

Ja shkrimi i tij:

Ish-eprori i lartë i UÇK-së dhe ish-agjenti i SHIK-ut, Naim Miftari
Foto galeri

Ramush Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë,Haradinaj thotë se është vërtetuar që tashmë Albin Kurti është mashtrues!

Paska fol nga shpati prapë komandant Sandviçi, mu ka bëre pos me qen sikurse astrologjia zonja Meri,i ka mbet shumë dëshirë posti mu bë Presidentit i vendit dhe i vjen tani inati se paret e Urave të Magjistrales me Pal Lekajn nuk i merr më sikurse i ka hangër parat e Qakorrit dhe e dhjetëra mijëra Sandviçë.

Komandant Sandviç; kush e braktisi opozitën 5 min para mesnatës mu bë kryeministër dhe me e nënshkruar demarkacionin me Cerrnagoren.!.Kush nuk guxoi të shkoi në dialog me Serbinë, por e delegoi Hashim Thaçit mikun e Vuçiqit, edhe pse kushtetuta thoshte ndryshe.Kush priste deri ora 1 të pas mesnatës bandën e Beogradit të Vuçiqit e dostit tuaj Radojçiqit listën Serbe me bë qeverinë bashkë me ta!

Kush vodhi miliona euro dhe grabiti qindra hektar të Kosovës e blerë kinse me nga disa centë. Eh more Ramush po poshtë të ka ra katundi e patriotizmi me bateria mos harro kurrë se ndoshta z. Albin Kurti mundet me qenë ndoshta njeriu më i keq në Kosovë në të ardhmen, por nuk je profet as ti as ne që ta dimë të ardhmen por një e dimë mirë dhe e besojmë se Albin Kurti nuk eshtë mashtrues, gënjeshtar, hajn e kriminel sikurse që jeni ju shumica nga ish pushtetarët e 20 viteve të fundit.

Categories
Genel

Aktori i humorit Agron LLakaj tregon pse nuk e imiton më Sali Berishën: Më kane …

Mbrëmjen e djeshme ishte në një lidhje telefonike, aktori i humorit dhe shumë i dashur për publikun, Agron Llakaj. “Humori politik” ishte tema e kësaj mbrëmjeje dhe kush do të fliste më mirë rreth kësaj sesa vetë ata që imitojnë rolet e politikanëve?!

Aktori i humorit, Agron Llakaj admirohet prej vitesh për rolin e tij, personazhin e ish-kryeministrit të Shqipërisë, Sali Berisha. Ai na tregoi se si është të përballosh këtë lloj presioni, të sjellësh në skenë një figurë politike duke i bashkangjitur nota humori duke thënë se asnjë aktor nuk duhet të jetë pjesë e ndonjë partie politike edhe se ai vetë kurrë nuk i ka shërbyer politikës me anë të humorit pasi humbet vlerat dhe besimin tek qytetarët.

Llakaj, gjithashtu shtoi se në momentin që publiku sheh mbështetjen e një aktori kundrejt një partie, ai ka bërë pis profesionin e tij. Gjatë intervistës me Eno Popin, Agroni zbulon arsyen se përse nuk e shohim më nën petkun e personazhit me të cilin u bë akoma më i dashur për publikun, atë të ish-kryeministrit Berisha:

Shumë rrallë e imitoj, mendoj se ndoshta si personazh apo edhe si personazh politik duhet ta kuptojnë me kohë që do të vijnë të rinj e të reja. Me cikël është kjo punë, por kush e kupton ciklin?! -shprehet Agron Llakaj. Ka pasur raste ku ne rruge dhe me kane ker.cenuar sepse imitoja Berishen eshte shprehur fare hapur Agron Llakaj